Skip to content

OM OSS/KONTAKT

Skuggteatern är ett scenkonstkollektiv som grundades 2001, teatern drivs konstnärligt och administrativt av dess medlemmar. Skuggteatern är belägen i miljonprojektet Ålidhem, Kulturhuset Klossen, Umeå. Skuggteatern gör scenkonst för barn, unga och vuxna.
Skuggteatern erhåller stöd från Statens Kulturråd, Umeå kommun och Region Västerbotten. Skuggteatern är medlem i Teatercentrum och tillämpar det kollektivavtal som finns inom teaterområdet
 
KONTAKT
Skuggteaterns kontor ligger på Ålidhem, på våning 1 i Kulturhuset KLOSSEN. Adressen är Ekonomstråket 6. Närmsta hållplats är Ålidhems Centrum dit buss 5 och 8 går.
Skuggteatern
Ekonomstråket 6-8
907 30 Umeå
Vid frågor, för bokning av föreställningar och annat hör av dig via telefon eller mail. Innan du kontaktar oss kan du läsa vår integritetspolicy om hur och varför vi behandlar personuppgifter.
Kontor: 0790-77 77 70
Producent: Elenor Nordström elenor@skuggteatern.com
eller producent@skuggteatern.com

Verksamhetsledare/scenograf/kostymör: Frida Allberg frida@skuggteatern.com
eller info@skuggteatern.com

Konstnärlig ledare/regissör: Emil Nilsson-Mäki emil@skuggteatern.com

Improvisationsensemblens konstnärliga ledare/skådespelare: Magnus Nilsson-Mäki magnus@skuggteatern.com

Skådespelare: Karin Malmberg karin@skuggteatern.com

Skådespelare/berättare: Love Ersare love@skuggteatern.com